Посен деликатес од неколку состојки – Ролат со ајвар

Посен деликатес од неколку состојки – Ролат со ајвар

Вкусен посен ролат со ајвар кој може да го приготвите за појадок, вкусно мезе или вечера.

Ова е рецептот:

Состојки:

 • 200 мл кисела вода
 • 8 лажици брашно
 • 2 лажички прашок за пециво
 • 4 лажици ајвар
 • малку сол

Фил:

 • посен мајонез
 • растителен кашкавал
 • 2-3 кисели краставички

Начин на подготовка:

 1. Се соединуваат убаво со лажица сите состојки за кора, се ставаат во плех и се печат во загреана рерна на 200 степени околу 20-30 минути.
 2. Печената кора се става во малку влажна крпа.
 3. Кога ќе се олади, се премачкува со посен мајонез, се ренда растителниот кашкавал одозгора, се редат сечканите кисели краставички, па се витка ролат.
 4. Готовиот ролат по желба може да го украсите со посен мајонез, растителен кашкавал и сечкан магдонос.
 5. Оставете го да се стегне во ладилник, па послужете.

Добар апетит!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Маринирани батаци со ајвар

Триаголници со ајвар

Кременадли со ајвар

Ајвар од обарени пиперки

Кифли со ајвар и кашкавал

singlepost_text