Фотелјите и троседот ќе светнат дури и ако ги имате со години – Направете домашна евтина смеса

Фотелјите и троседот ќе светнат дури и ако ги имате со години – Направете домашна евтина смеса

Сите кои имаат троседи, фотелји или некој друг мебел кој лесно се валка бидејќи е во светла боја, знаат колку е тешко чистењето на истите. Самата боја потемнува, се создаваат флеки и непријатен мирис, а сето ова е подлога за бактерии.

Има лесен начин со кој може да се обидете да го светнете вашиот мебел.

Ви требаат пет лажици сода бикарбона кои треба да ги измешате со пола литар топла вода и добро да измешате додека да се соедини смесата, односно да се растопи содата.

Ова е првиот начин: Испрскајте ги проблематичните места на мебелот или пак целата површина и оставете да делува неколку минути.

Втор начин е да го испрскате мебелот со топла вода, па одозгора да ставите сода. По ова, оставете го да отстои вака 2-3 часа додека целосно да се исуши. Не го мокрете мебелот премногу.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Исчистет го шпоретот лесно

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко