Фета бомбици – Смеса од две состојки од која излегуваат многу топчиња

Фета бомбици – Смеса од две состојки од која излегуваат многу топчиња

Вкусни, мали топчиња со сусам и фета сирење како вкусен прилог, мезе или појадок.

Лесно се прават, а веднаш ќе ги снема од трпеза 🙂 Еве како да ги направите:

Состојки:

  • 200 гр сусам
  • 400 гр фета сирење
  • 2 лажици масло

Начин на подготовка:

  1. На загреано масло се пржи сусамот со постојано мешање.
  2. Кога ќе добие златна боја се трга од рингла, па му се додава издробеното фета сирење.
  3. Се меша убаво и се обликуваат бомбици.

Вкусно и неодоливо, уживајте!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Бомбици со компир и кашкавал

Деликатесни солени бомбици за 10 минути

Компир кој стана популарен

Трик за совршено печен компир

Плескавици од компир

Компир пита со праз

Повеќе од компир деликатес

Рецепт за најкремастото пире од компири