Жолти дамки на ѕидовите? Со оваа смеса од кујната нема потреба од кречење

Жолти дамки на ѕидовите? Со оваа смеса од кујната нема потреба од кречење

Ако одамна не сте бојадисувале дома или пак ви се направија жолти дамки на ѕидовите, решението може да биде брзо и евтино, а се крие во кујната. Познато е дека ѕидовите може да бидат и легло на бактерии и нечистотија, па ова ќе помогне и за дезинфекција и за бојата и за сјај.

Земете прскалка и во неа ставете 2 децилитри вода, сок од половина лимон и малку средство за чистење.

Сè убаво протресете за да се измеша и испрскајте ги со мал дел од течноста ѕидовите на критичните точки.

Оставете да се исуши и ѕидот ќе ја врати белата боја.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Исчистет го шпоретот лесно

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко