Вистинска гозба: Пилешко со мед и лук

Вистинска гозба: Пилешко со мед и лук

Ако сте љубител на јадења кои не бараат многу подготовка и кои се спремаат во еден сад, тогаш овој рецепт сигурно ќе ви привлече внимание.

Состојки:

 • 4 парчиња пилешко филе
 • 1/4 мала шолја соја сос
 • 3 лажици мед
 • 3 чешниња лук
 • 1/4 мала шолја исечкан коријандер
 • сок од 1 лимета
 • 1 лажичка sriracha сос
 • сол
 • бибер
 • 1 лажица маслиново масло
 • 1 лажица сусам
 • варен интегрален ориз

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја печката на 220 степени. 
 2. За сосот измешајте соја сос, мед, лук, коријандер, сок од лимета и sriracha сос. 
 3. Пилешкото посипете го со сол и бибер. 
 4. Загрејте масло и печете го пилешкото од секоја страна по околу 2 минути. 
 5. Прелијте го сосот преку пилешкото и печете 20 минути. 
 6. Посипете со сусам, послужете со ориз и уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text