Посна чорба од спанаќ – Чинија полна витамини

Посна чорба од спанаќ – Чинија полна витамини

Направете вкусна и закрепнувачка чорба со спанаќ. Полна е супер вкус и витамини.Ова е рецептот:

Состојки:

 • 1 кг. спанаќ 
 • 2 компири 
 • 2 чешни лук 
 • 1 лимон (сок) 
 • масло 
 • 1 лажица брашно 
 • сол 
 • бибер

 

 

Начин на подготовка:

 1. Спанаќот убаво се мие и чисти, па се вари во солена вода, а потоа се пасира. 
 2. На масло се пржи лукот исечен на коцки, со брашно, па се додава спанаќот и компирот исечен на коцки. 
 3. Се додава вода и лимонов сок со постојано мешање. 
 4. Се става сол и бибер по вкус. 
 5. Чорбата е спремна за послужување.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Посна чорба од кисела зелка варена во расол

Чорба од спанаќ идеална за есента – Ќе оздравите за миг

Црвено бела чорба: Само една чинија го закрепнува и лечи телото!

Оризот може да се подготви и вака: Вкусна крем чорба

Чорба од маринирани печурки – за ладните денови

По старски рецепт: Банатска компир-чорба со варени јајца

Чорба од праз, гриз и печен домат (ВИДЕО)

singlepost_text