Точни мерки за кари сос – Ова е највкусниот рецепт

Точни мерки за кари сос – Ова е највкусниот рецепт

Направете вкусен кари сос со точни мерки. Нема шанси да не успее, ќе биде кремаво и вкусно.

Состојки:

 • 50 гр. растопен маргарин 
 • 1 лажица брашно 
 • 250 мл. млеко 
 • ½ лажички ким 
 • 1-2 лажички кари во прав 
 • сол и бибер

 

 

Начин на подготовка:

 1. Се топи маргаринот, се става кимот и се додава брашно. 
 2. Откако запршката ќе побели, се става млеко и се меша да нема грутки. 
 3. Се става сол и бибер. 
 4. Се додава кари и се убаво се вари на тивок оган. 
 5. Ако е премногу густо додајте млеко. 
 6. Добар апетит.

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Месо со печурки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

singlepost_text