Деликатесна салата за постот – Преливот ја прави посебна

Деликатесна салата за постот – Преливот ја прави посебна

Вкусна и посна салата за велигденскиот пост.Неколку состојки и имате деликатес.

Состојки:

 • 1 конзерва грав
 • 1 конзерва туна 
 • 2 чешни лук 
 • ½ главици кромид 
 • масло 
 • 3 лажици црвено вино 
 • 1 лажица сенф 
 • магдонос 
 • оригано 
 • сол 
 • бибер

 

 

Начин на подготовка:

 1. Се мешаат во еден длабок сад гравот кој ќе го исцедите од вода, туната, лукот, кромидот и магдоносот. 
 2. Се меша посебно во сад сенфот со вино и масло. 
 3. Преливот се става преку салатата, се ставаат сол и бибер и оригано и се меша. 
 4. Оладете и послужете.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text