Посна сарма од лозов лист – Крчка и шири неодолив шмек

Посна сарма од лозов лист – Крчка и шири неодолив шмек

За постот ни требаат креативни, вкусни и различни оброци. Вкусни сарми од лозов лист за постот.Ова е рецептот:

Состојки:

 • 30-40 лозови листови
 • 1 шолја ориз
 • 1 морков
 • ½ кромид
 • масло
 • 1 компир (рендан)
 • сол
 • бибер
 • црвен пипер

 

Начин на подготовка:

 1. Се ставаат листовите во врела вода да киснат и омекнат.
 2. Се загрева масло на оган и се пржи ситно сечениот кромид, па оризот и црвениот пипер, и сите останати состојки, компирот кој е излупен, измиен и изрендан, па сол и бибер.
 3. Се става масло и лозов лист на дното на тава, па се виткаат сарми со смесата и се редат.
 4. Се покриваат со листови, па се става вода во тавата и се оставаат да се крчкаат на оган.

Прочитај оовеќе рецепти на Gotvi.mk:

Зема кисела зелка и завитка пилешко месо

Оригинален старски рецепт за сарма

Нов вкус на сармата: Хроно сарма

Риба во сос од сенф

ВИДЕО РЕЦЕПТИ за посни пити, посни салати и риба

Малку време за деликатес: Риба полнета со компир

Поздрава е од што се мислеше – зошто да јадете риба често?

Вкусен риба деликатес од рерна

Како се кисели зелката

Повкусно од сарма и подварок

Зелката не е само за салати и сарма

 

singlepost_text