Посна руска салата

Посна руска салата

Направете посна руска салата за Велигденскиот пост.

Состојки:

 • 2 конзерви сардина 
 • посен мајонез 
 • 4 моркови 
 • 4 кисели краставички 
 • 1 компир 
 • 300 гр. грашок 
 • бибер 
 • сол

 

 

Начин на подготовка:

 1. Компирот, морковот и грашокот се варат во солена вода и се сечат ситно. 
 2. Се додаваат и исечените кисели краставички во сад и сардината, па се ставаат зачини и посен мајонез. Мајонез ставете по желба, повеќе ако сакате покремава текстура. 
 3. Се става во еден сад, се меша и се остава во ладилник околу еден час.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Зелка салата со посебен сос

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text