Посен десерт со јаболка, цимет и суво грозје – Аромата мами воздишки

Посен десерт со јаболка, цимет и суво грозје – Аромата мами воздишки

Направете посен десерт со јаболка и суво грозје, кој шири неодолива арома.

Состојки:

 • 800 гр. јаболка 
 • 300 гр. шеќер 
 • 2 лимони 
 • 300 гр. суво грозје 
 • цимет 
 • ½ лажички густин

 

 

Начин на подготовка:

 1. Јаболката се лупат и се сечат на коцки, па се варат во вода заедно со кората, со шеќер и лимонов сок. 
 2. Се вари и сувото грозје, па се остава да стои во вода. 
 3. Потоа се цеди и ситни во блендер, и се добива џем. 
 4. Се цедат јаболката, па се редат во шолја, наизменично јаболка, па суво грозје, додека има материјал. 
 5. Сварете лимонов сок со густин и малку цимет за прелив на десертот.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брз колач со јаболка

Колачи за 15 минути

Обланда ролат со ореви

Обланда за 15 минути

Брзи мафини: Неодолива комбинација од јаболко и чоколадо

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

Таен рецепт за печени јаболка