Кралица на посната трпеза: Ослич со зеленчук во една тава

Кралица на посната трпеза: Ослич со зеленчук во една тава

Ослич филети со зеленчук во една тава. Направете вкусна риба за постот.

Состојки:

 • 600 гр. ослич филети 
 • 4 домати 
 • 4 главици кромид 
 • 4 лажици маслиново масло 
 • 2 лажици магдонос 
 • сол 
 • бибер

 

 

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 200 степени, а во меѓувреме измијте го доматот и исечете го на кругови. 
 2. Исчистете го кромидот и исечете го, па наредете во тава со масло домат, па кромид и филети.
 3. Ставете масло, сол и бибер, па печете ги на 180 степени околу 40 минути. 
 4. Пред служењето додајте магдонос за арома и декорација.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Совршен рецепт за риба деликатес

Риба во сос од сенф

ВИДЕО РЕЦЕПТИ за посни пити, посни салати и риба

Малку време за деликатес: Риба полнета со компир

Поздрава е од што се мислеше – зошто да јадете риба често?

Вкусен риба деликатес од рерна