Сакала да ги фрли старите тепсии, но пробала да ги исчисти со оваа домашна смеса – сега изгледаат како нови

Сакала да ги фрли старите тепсии, но пробала да ги исчисти со оваа домашна смеса – сега изгледаат како нови

Поради постојано изложување на висока температура тавите и лонците ја губат бојата и обликот.

Со време, поради постојано користење, тие изгледаат неупотребливо, па често ги фрламе.

Сепак, дури и ако купите нови, по некое време ќе се случи истото.

Затоа, пробајте да ги исчистите со оваа домашна смеса:

Едноставно растворете сода бикарбона во топла вода и измијте ги садовите. Како би добиле поефикасно средство за чистење, додајте и оцет.

Оставете ги да отстојат во таа смеса 15-20 минути и измијте ги со детергент.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text