Топли и крцкави посни переци за почеток на денот – Идеални за постот со масло

Топли и крцкави посни переци за почеток на денот – Идеални за постот со масло

Направете вкусни, топли и крцкави переци кои може да се јадат и за постот.

Состојки:

 • 800 гр брашно
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка шеќер
 • 2 мали шолји масло
 • 20 гр квасец
 • 1/2 л млака вода
 • сусам
 • ким

Начин на подготовка:

 1. Квасецот се става во млака вода за да нарасне со шеќер и сол. Се остава да отстои 20 минути.
 2. Се замесува потоа со брашното, маслото и останатата вода.
 3. Се остава да нарасне, додека да почне да се двои од садот. Околу 30 до 45 минути
 4. Се прават форми на переци и се ставаат на хартија за печење.
 5. По вкус можете да им наросите одозгора малку ким и сусам. Печете ги околу половина час во загреана рерна на 200 степени.

Добар апетит!

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Појадок за 15 минути – заборавен а толку вкусен

Солена торта со палачинки

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми