Посни царски бомбици – За пост без масло

Посни царски бомбици – За пост без масло

Вкусни и посни топчиња од кои застанува здивот. Може да ги јадете цел ден додека постите.

Состојки:

  • 100 гр шеќер
  • 3-4 лажици вода
  • 200 гр мелени ореви
  • 200 гр суво грозје
  • 200 гр урми
  • 200 гр суви смокви
  • 1/2 шолја рум

Начин на подготовка:

  1. Шеќерот се вари со малку вода, па се додаваат мелените урми, суво грозје и рум, мелените смокви и ореви.
  2. Се прават топчиња и убаво се поминуваат од сите страни во чинија со мелени ореви.

Уживајте во овој вкусен десерт 🙂

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

20 минути без печење – сникерс бајадера

Сникерс обланди

Сникерс корпички

Сникерс чизкејк

Колач со банани ореви и еурокрем

Не ви требаат вага и миксер – кокос колач

Мешате, растопувате и имате десерт: Кокос триаголници

singlepost_text