Посен деликатес без зејтин: Ви требаат две состојки за вкусен ручек

Посен деликатес без зејтин: Ви требаат две состојки за вкусен ручек

Направете вкусно посно јадење со компири, од малку намирници.

Состојки:

  • 2 кг компири
  • 1 китка магдонос
  • 2 лажички вегета
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Се лупи компирот и се вари во солена вода.
  2. Се трга кога ќе се свари и му се додава вегета и ситно сечкан магдонос.
  3. Можете да го јадете со доматно пире.

Може да го исечкате компирот на парчиња или направите во форма на пире…

Добар апетит!

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Компир кој стана популарен

Трик за совршено печен компир

Плескавици од компир

Компир пита со праз

Повеќе од компир деликатес

Рецепт за најкремастото пире од компири

Кнедли од компири

singlepost_text