Неодолив леб со лук – идеален прилог за јадења од месо и риба

Неодолив леб со лук – идеален прилог за јадења од месо и риба

Лебот со лук е омилен прилог со јадења од месо, риба и зеленчук. Можете да го јадете со варива, гулаш, печење, но и како главно јадење…

Состојки:

  • 1 леб
  • лук
  • 100 мл маслиново масло
  • свеж магдонос
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Ситно исечкајте магдонос, додајте иситнет лук, маслиново масло, сол и бибер.
  2. Расечете го лебот, па премачкајте го со подготвената смеса.
  3. На врела скара ставете го подготвениот леб и печете додкеа не стане крцкав.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

singlepost_text