Изобилуваат со влакна и штитат од болести – Толку се здрави што се препорачуваат и на трудници

Изобилуваат со влакна и штитат од болести – Толку се здрави што се препорачуваат и на трудници

Крушите се вид овошје со многу витамини и хранливи состојки. Содржат доста растителни влакна, со што превенираат надуеност, тегоби и помагаат заодржување на нормален холестеролот.

Тие се извор на витамини Ц, К, Б2, Б3 и Б6, па затоа се препорачливи и за трудници.

Крушите содржат фолна киселина, калциум, калиум, магнезиум, бакар и манган во себе.

Помагаат за чистење на телото, за срцеви проблеми, за подобрување на имунитетот, превенција од остеопороза, проблеми со видот, како и превенција на рак.

Помагаат и за намалување на притисокот и ризикот од мозочен удар.

Напомена: Природните состојки и рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на некоја од природните намирници.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Овој зеленчук е чувар на здравјето

Јадете круши тие се септемвриски кралици

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

singlepost_text