Ја прогласуваат за најдобра диета осум пати по ред – Топи сало на стомакот за две недели

Ја прогласуваат за најдобра диета осум пати по ред – Топи сало на стомакот за две недели

Даш диетата осми пат по ред е прогласена за најдобра и најефикасна диета во светот.

Таа се темели на зеленчук и житарки, како и низок внес на месо.

Се работи за здрав избор на живот кој влијае на топењето килограми, но и на намалувањето на шеќерот во крвта и холестеролот.

Оваа диета има две фази. Во првата фаза или првата недела треба да се внесуваат помалку јаглехидрати во телото, со што телото нема да произведува инсулин. Не се јаде овошје, ниту житарки во полно зрно, но затоа јадете многу зеленчук, особено зелен, риба и немасно месо со протеини.

Втората фаза или втората недела ќе јадете житарки, овошје и зеленчук.

Целта е да се намали салото на стомакот.

Се препорачуваат риба, црвено месо, јајца, јогурт, немасно сирење, овошје, зеленчук, овесни снегулки.

Никако не треба да внесувате благо, шеќер, млечни производи кои се масни, маргарин, скроб, леб, тестенини, тесто, слатко, алкохол, млеко и кофеин.

Се препорачува да се јаде и грав и леќа.

Ве потсетуваме дека треба да сте внимателни при почнувањето на било која диета доколку имате одредени здравствени проблеми. Исто така, важно е да се напомене и дека умерената дневна физичка активност од најмалку 30 минути е многу важна во процесот на здраво слабеење.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

singlepost_text