Велигденскиот пост е најтежок – Што не смееме да јадеме

Велигденскиот пост е најтежок – Што не смееме да јадеме

Првата недела од велигденскиот пост кој е голем и тежок пост, се вика Чиста недела, а целта е прочистување на телото и душата. Велигденскиот пост опфаќа 7 недели, односно 7 седмици. Трае 48 дена, од Прочка до Велигден. Тој е и телесен и духовен пост.

Се пости на вода, освен во сабота и недела, кога се дозволува масло и вино. Риба се јаде само на Благовец и на Цветници.

Постот значи да се воздржиме од јајца, месо, млеко, млечни производи.

Ако е човекот болен, слаб и немоќен, може да добие благослов, да пости со зејтин, млеко и риба. Тоа се однесува и на малите деца до 7 години, но и на длабоката старост.

Ова е најтешкиот пост.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Совршени залаци во посните денови

Правила кои се почитуваат за пост

Посна чорба со ориз

Вкусна крем чорба од ориз

Постои еден трик за да не се згусне оризот

Пита со ориз и праз

Направете кремава ориз салата

Салата од ориз и колбас

singlepost_text