Посен мајонез – Само матите, нема полесна подготовка

Посен мајонез – Само матите, нема полесна подготовка

Направете вкусен и посен мајонез за постот.Ова е рецептот:

Состојки:

 • 6 лажици густин
 • 24 лажици вода
 • 3 лажици сенф
 • 9 лажици масло
 • сок од 1/2 лимон
 • бибер
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Густинот се меша со вода, се вари и се меша да нема грутки.
 2. Масата се лади, па се додаваат 3 лажици сенф, па маслото, лажица по лажица, и на крај лимонов сок.
 3. Се соединува смесата.
 4. Се додаваат бибер и сол.
 5. Нека стои еден час во ладилник, па послужете.

Повеќе салати на Gotvi.mk:

Мајонез без јајца

Руска без мајонез

Вкусна салата со јајца

Цвекло со еден додаток – највкусна салата или мезе

Шарена салата

Руска салата без мајонез и шунка

Одлична салата од карфиол

Најдобриот рецепт за руска салата

Запечена цезар салата

singlepost_text