Печурки со еден додаток кој ги прави совршени – Ќе ги правите често

Печурки со еден додаток кој ги прави совршени – Ќе ги правите често

Направете брзо јадење или прилог, со печурки и зачини кои даваат посебен вкус.Ова е рецептот:

Состојки:

 • 300 гр. печурки 
 • 1 тиквичка 
 • 2 главици кромид 
 • 2 лажици сусам 
 • 1 лажиче сенф 
 • сол 
 • бибер 
 • црвен пипер 
 • вeгета 
 • оригано 
 • масло

 

 

Начин на подготовка:

 1. Се чистат и се пржат печурките на масло, заедно со ситно сечените тиквичка и кромид. 
 2. Се динста додека водата од печурките не испари. 
 3. Се додаваат сенф, сусам и сите зачини во садот. 
 4. Се меша да се соедини и се послужува. 
 5. Добар апетит!

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Неодолива комбинација – месо и печурки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки