Палента бомбици по најбрз рецепт – Утрото нека стартува вака

Палента бомбици по најбрз рецепт – Утрото нека стартува вака

Направете вкусна палента на необичен начин. Супер почеток на денот или пак мезе за цел ден и за на работа.

Состојки:

  • 1 дл. вода 
  • 2 лажички сол 
  • 3 лажици масло 
  • 500 гр. палента 
  • 500 гр. сирење 
  • 250 гр. пржен сусам

 

Начин на подготовка:

  1. Во вода се додаваат сол и масло и се остава да врие, а потоа кога убаво ќе зоврие се додава палентата и се меша да се згусне, повремено тргајќи ја од оган. 
  2. Во оладената палента се додава иситнетото сирење и се обликуваат топчиња. 
  3. Се пржи сусамот на тава со масло, па се валкаат топчињата во сусамот. 
  4. Совршени се за со јогурт.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Трик за совршена палента – нема да видите грутче

Слатка палента на два начина

Палентата е многу здрава

Палента со сланина и сирење

Лазања со палента

Палента помфрит 

Стави јајце среде палентата