Комшиски ролат: Посен десерт готов за миг

Комшиски ролат: Посен десерт готов за миг

Мек колач со вкус на кафе – десерт кој се прави брзо и лесно!

Состојки:

  • 500 гр мелени посни бисквити
  • 250 гр зготвено кафе
  • 250 гр шеќер во прав
  • 100 гр кокосово брашно
  • 100 гр маргарин
  • 200 гр желе бонбони

Начин на подготовка:

  1. Во сад измешајте бисквити, кокосово брашно и кафе, па додајте половина од подготвениот шеќер во прав и замесете смеса.
  2. Во посебен сад разматете го останатиот шеќер во прав со маргарин.
  3. На парче најлонска фолија формирајте кора од смесата со бисквити. Ставете од смесата со маргарин и шеќер, па на неа распоредете сечкани желе бонбони.
  4. Свиткајте ролат и оставете добро да стегне во фрижидер.

Послужете и уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта