Компир салата каква што не сте јаделе – Една состојка менува се

Компир салата каква што не сте јаделе – Една состојка менува се

Вкусна и лесна салата за подготовка со компир и кељ. Сите јадеме компир салата, но од нови и посебни, а вкусни рецепти и комбинации никогаш доста.

Состојки:

 • 1 главица кељ 
 • 3-4 компири 
 • 3 чешни лук 
 • 1 лимон (сок) 
 • маслиново масло 
 • сол 
 • бибер

 

 

Начин на подготовка:

 1. Се мие убаво кељот, се вадат дршките и се сече на траки. Се сечат ситно. 
 2. Се вари потоа 15 минити во солена вода, па се цеди. 
 3. Компирот се лупи и чисти, па се сече на ситни коцки кои кратко се варат во солена вода.
 4. Во чинија за салата се ставаат компирот и кељот, маслиново масло и зачини, како и сок од еден лимон. 
 5. Се става и толчениот лук и се добро се меша, па се послужува.

 

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Нова крем салата за следната свеченост

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text