Брза, посна и закрепнувачка чорба – Чинија полна витамини и арома

Брза, посна и закрепнувачка чорба – Чинија полна витамини и арома

Направете вкусна и посна крем супа од целер, идеална за постот, но и за ладните денови.

Состојки:

  • 1 целер
  • 2 моркови
  • 1 компир
  • 1 главица кромид
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Зеленчукот се мие, па се лупи и се става во врела вода со сол, да се обари.
  2. Се става потоа во блендер, се ситни, па се враќа во тавата за варење, се додаваат сол и бибер и вода, колку што вие сакате да биде густо.
  3. нека поврие кратко, па може да послужите со магдонос.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Посна чорба од кисела зелка варена во расол

Чорба од спанаќ идеална за есента – Ќе оздравите за миг

Црвено бела чорба: Само една чинија го закрепнува и лечи телото!

Оризот може да се подготви и вака: Вкусна крем чорба

Чорба од маринирани печурки – за ладните денови

По старски рецепт: Банатска компир-чорба со варени јајца

Чорба од праз, гриз и печен домат (ВИДЕО)

singlepost_text