Торта од 600 гр чоколадо: Највусниот десерт кој морате да го пробате

Торта од 600 гр чоколадо: Највусниот десерт кој морате да го пробате

Една од највкусните торти се прави лесно од малку поскапи состојки…

Состојки:

 • 300 гр млечно чоколадо
 • 300 гр чоколадо за готвење
 • 250 гр путер
 • 6 јајца
 • 4 лажици шеќер
 • 3 лажици брашно
 • 2 кесички ванилин шеќер

Начин на подготовка:

 1. Путерот, млечното и чоколадото за готвење растопете ги на пареа. 
 2. Во друг сад разматете 6 јајца, 4 лажици шеќер, 3 лажици брашно и 2 кесички ванилин шеќер пенасто разматете. Во оваа маса додајте го растопеното чоколадо со путер. Добро измешајте и ставете во плех. 
 3. Печете половина час на температура од 160 степени. 
 4. Тортата можете да ја послужите и топла и ладна и верувајте не е потребен никаков прелив.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text