Зелка салата со посебен сос – Не сте пробале нешто вака вкусно

Зелка салата со посебен сос – Не сте пробале нешто вака вкусно

Нешто ново, вкусно и навистина необично кое често ќе се наоѓа на вашата трпеза.Направете зелка салата со мајонез и додатоци.

Состојки:

 • 120 мл. мајонез 
 • 80 мл. јаболков оцет 
 • 3 лажици кечап 
 • 1 лажица сенф 
 • сол 
 • бибер 
 • ½ главица зелка 
 • 2 моркови 
 • 1 црвен кромид 

 

Начин на подготовка:

 1. Во сад се става мајонез со оцет, кечап, сенф, сол и бибер. Се меша да се добие хомогена смеса. 
 2. Во друг длабок сад се рендаат зелката, морковите и се сече кромидот. 
 3. Се мешаат, се става преливот и се остава да се излади. 
 4. Уживајте во вкусот.

Пријатно!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула