Брза и евтина: Гурманска проја со чварки на фантастичен начин (Видео)

Брза и евтина: Гурманска проја со чварки на фантастичен начин (Видео)

Брз оброк со фантастичен вкус – проја со чварки.

Ова јадење ќе го направите за миг со минимални намирници и многу малку труд.

Состојки:

 • 240 гр пченкарно брашно
 • 120 гр гриз
 • 150 гр чварки
 • 2 јајца
 • 150 гр сирење
 • 2 лажици сусам
 • сол
 • кисела вода
 • 1/2 прашок за печиво
 • 10 гр квасец

Начин на подготовка:

 1. Измешајте проино брашно, гриз и прашок за печиво, па додајте сол, растопен квасец, јајца, сечкани чварки, издробено сирење и 2 лажици сусам. 
 2. Сè измешајте со кисела вода во тесто и ставете во плех кој сте го обложиле со хартија за печење. Печете на 200 степени околу 40 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text