Тие се како „метла” за паразитите во телото – јадете ги, има многу придобивки

Тие се како „метла” за паразитите во телото – јадете ги, има многу придобивки

Семките од тиква се многу здрави и корисни за човекот, имаат многу витамини, помагаат за многу болести и состојби, поради што треба почесто да се внесуваат во телото.Една четвртина шолја семки од тиква содржи половина од препорачаната дневна доза на магнезиум. Тоа е важно за нашата ДНК, за енергетските молекули, работата на срцето, коските, зглобовите, забите и опуштањето на крвните садови.

Тие се богат извор на цинк, важни се за имунитетот, за добар сон и расположение, за сетилото за мирис и вкус, како и за проблеми со кожата.

Претставуваат и извор на омега 3 масни киселини.

Помагаат и за дијабет, позитивно влијаат и на жените кои се во менопауза. Ја намалуваат и главоболката и притисокот, болките во зглобовите, како и намалување на стресот.

Јадете ги почесто за да бидете здрави како дрен.

Многу е важен и фактот дека го чистат телото од паразити, вируси, бактерии, инфекции, се до поголеми и покомплицирани паразити на цревата.

Паразитите кои влегуваат во телото преку устата, кожата или носот, различно влијаат на телото, а секако создаваат штета. Со нив се борат семките од тиква и буквално се какоп правосмукалка за нив.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Се топи во уста: Посна пита од тиква и цимет

Ароматична торта: Десерт со тиква кој им успева на сите

Ароматична есенска торта со тиква

Мирис на есен, домот нека замириса на тиква: Здрав рецепт

Пита со тиква

Крем супа од тиква