Неодоливо уживање: Локумадес со прелив од мед

Неодоливо уживање: Локумадес со прелив од мед

Необичен десерт кој се подготвува многу едноставно!

Состојки за тесто:

 • 350 гр брашно
 • 250 мл топла вода
 • 5 гр сув квасец
 • сол
 • 100 гр шеќер
 • масло за пржење

Состојки за прелив:

 • 100 гр мед
 • 200 мл вода
 • сок од еден лимон
 • цимет
 • 40 гр сечкани ореви

Начин на подготовка:

 1. Во чинија ставете брашно, квасец, шеќер, сол и вода. Замесете глатко тесто и оставете го околу еден час да отстои. Од тестото направете мали топчиња и наредете ги на тацна. 
 2. Добро загрејте масло и пржете ги топчињата од тесто. Кога ќе поруменат ставете ги на хартиена салфета да ја впие маснотијата. 
 3. Згответе прелив од мед, вода и сок од лимон. Сервирајте ги топчињата на чинија, прелијте ги со врел прелив и посипете ги со цимет и ореви.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text