Ја нарекуваат кралица на овошјето – За здраво срце, притисок, против дијабет и стареење

Ја нарекуваат кралица на овошјето – За здраво срце, притисок, против дијабет и стареење

Сочно и егзотично овошје со супер вкус кое има бројни позитивни ефекти врз човековото тело.

Се работи за калинката која се смета за една од највкусните, а воедно и најлековити намирници. Дневната консумација од ова овошје помага за регулирање на крвниот притисок, нормализирање н холестеролот, за превенирање рак, како и за проблеми со дебелото црево.

Помага за целокупниот кардиоваскуларен и нервен систем, за коските, а според научниците превенира срцев удар и кај гојазните личности.

Одличен сојузник е во борбата со вишокот килограми, штити од дијабет, а има многу витамини во себе, ососбено витамини А, Ц и Е.

Има широка примена и за негата и убавината, па се смета и за еликсир за кожата.

Дава еластичност, свежина, па со тоа е сојузник против стареењето. Помага и за изгореници од сонце.

Напомена: Природните состојки и рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на некоја од природните намирници.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Чај за цел спектар болести

Природен лек за голем гинеколошки проблем

Сок од цвекло за слабеење

Сок кој пука од витамини

Природен лек за бактерии во желудникот

Сок од јаболка и цимет

singlepost_text