Полнети ќофтиња во тесто – вкусен оброк кој ќе ве воодушеви (Видео)

Полнети ќофтиња во тесто – вкусен оброк кој ќе ве воодушеви (Видео)

Полнети ќофтиња во тесто, ќе ве воодушеват!

Состојки за ќофте:

 • 1 главица кромид
 • масло или маст
 • парче леб
 • магдонос
 • бибер
 • сол
 • црвена пипер
 • лук
 • 400 гр мелено месо
 • 1 јајце
 • 100 гр кашкавал

Состојки за тесто:

 • 800 гр брашно
 • 2 јајца
 • 100 мл вода
 • 200 мл млеко
 • 40 гр квасец
 • 1 лажичка шеќер
 • 1/2 лажичка сол
 • 80 мл масло
 • 1 јајце за премачкување
 • сусам

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на Милица Михаиловиќ:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text