Десерт кој ќе биде на маса за 20 минути: Чоколаден колач со мерки во шолји

Десерт кој ќе биде на маса за 20 минути: Чоколаден колач со мерки во шолји

Направете вкусен чоколаден колач со мерки во шолји, готов за 20 минути.Навистина е лесен и вкусен, а се прави вака:

Состојки:

 • 2 шолји брашно
 • 2 лажици шеќер
 • ¼ лажички сол
 • ¾ шолји масло
 • 1 жолчка
 • 2 лажици вода
 • 1 шолја слатка павлака
 • 1 ½ шолји рендано чоколадо
 • 2 лажици шеќер
 • ¼ лажички сол
 • 2 јајца

 

Начин на подготовка:

 1. Се мешаат брашното со шеќер и сол, па се додава маслото и се меси смесата, па се додава жолчката и водата за да се добие тесто.
 2. Се остава во фрижидер на 30 минути. Потоа, расукајте го тестото во круг и сместете го во калап.
 3. Печете 30 минути на 180 степени со фолија, па уште осум минути без фолија.
 4. На шерпа загрејте слатка павлака, а откако ќе зоврие тргнете ја од рингла, ставете чоколадо и мешајте. Додајте шеќер и сол, па изматете ги јајцата и додајте се во чоколадото.
 5. Ставете ја оваа смеса врз оладениот бисквит и испечете на 180 степени уште 15 минути.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Крофни од банана и јаболка

Експрес крофни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

„Катица“ торта

 

 

singlepost_text