Рецепт за највкусното тесто кое ќе го правите секогаш

Рецепт за највкусното тесто кое ќе го правите секогаш

Пржени на маст, овие гибаници веднаш ќе освојат со својот вкус!

Состојки:

  • 500 гр брашно
  • 1 лажичка сол
  • 1 лажица маст + за пржење
  • млака вода по потреба

Начин на подготовка:

  1. Во половина килограм брашно додајте лажичка сол, 1 лажица маст и замесете средно тврдо тесто со млака вода. Обликувајте го тестото во три топки. 
  2. Малку развлечете го со сукало, премачкајте со маст и оставете го околу половина час да одмара. Развлечете го како за пита. 
  3. Замотајте во ролат и исечете на парчиња. Секое парче развлечете го со сукало и пржете го на врела маст од двете страни додека убаво не порумени.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

singlepost_text