Ова мора да го пробате: Рибини уштипци – прсти да излижеш

Ова мора да го пробате: Рибини уштипци – прсти да излижеш

Овие вкусни залаци ќе бидат одличен избор за секој ден – едноставни се и брзо се подготвуваат.

Состојки:

  • 500 гр ослиќ
  • 2 дл млеко
  • 2 јајца
  • сол
  • медитерански зачини
  • масло
  • лук во прав

Начин на подготовка:

  1. Исечкајте ги рибините филети на ситни парчиња и зачинете ги со мешавина од зачини. 
  2. Разматете млеко, јајца, брашно, сол и малку лук во прав (треба да добиете тесто погусто од она за палачинки). 
  3. Во тестото потопете ги парчињата риба, пржете ги од двете страни додека не поруменат, па вадете ги на хартиени салфети.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула