Појадок од 3 состојки кој се прави за миг – Пржена пита деликатес

Појадок од 3 состојки кој се прави за миг – Пржена пита деликатес

Направете вкусен појадок од само три состојки. Не може да згрешите со овој рецепт.

Состојки:

  • 500 гр кори за пита
  • 250 гр сирење
  • 2 јајца
  • малку масло

Начин на подготовка:

  1. Се матат јајцата со сирењето кое се дроби, па се додава и малку масло. На овој начин добивате фил.
  2. Корите за пита се сечат по должина на половина, им се става од филот, се спојуваат краевите за да не тече филот и се прави ролничка.
  3. Се загрева масло и се пржат од двете страни додека да поруменат.

Може да ги комбинирате со јогурт.

Добар апетит!

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли и ароматични триаголници со кашкавал

Појадок за 20 минути – Пица мафини

Само матите и ставате во калап – мафини за појадок

Појадок за 15 минути – заборавен а толку вкусен

Солена торта со палачинки

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

singlepost_text