Нова вкусна ручек идеја: Пица-чорба

Нова вкусна ручек идеја: Пица-чорба

Ако сакате да направите нешто ново, вкусно и различно од сè досега, тогаш ви требаат 7 состојки, слабок сад и околу половина час за да направите гурмаска пица-чорба.

Еве го рецептот:

Состојки:

 • 1 главица кромид
 • 100 гр печурки шампињони
 • 100 гр пиперки
 • 400 гр доматно пире
 • 250 гр Пекабеско колбаси (лути по вкус)
 • 300 мл бујон од говедска супа
 • 100 гр кашкавал
 • масло за пржење

Начин на подготовка:

 1. Се пржи во длабок сад кромидот на малку масло, па се додаваат ситно сечканите печурки и пиперки. Пржете додека да омекнат сите состојки во тавата.
 2. Се додава доматното пире, колбасите кои ќе ги исечете на тркалца и бујонот, па оставате да крчка околу 20 минути.
 3. Пред да сервирате, одозгора ставете го и ренданиот кашкавал, како и зачини по избор.

Пријатно јадење!

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Посна чорба од кисела зелка варена во расол

Чорба од спанаќ идеална за есента – Ќе оздравите за миг

Црвено бела чорба: Само една чинија го закрепнува и лечи телото!

Оризот може да се подготви и вака: Вкусна крем чорба

Чорба од маринирани печурки – за ладните денови

По старски рецепт: Банатска компир-чорба со варени јајца

Чорба од праз, гриз и печен домат (ВИДЕО)

singlepost_text