Чај за кашлица и болно грло – Една шолја „на гладно срце” и побрзо ќе оздравите

Чај за кашлица и болно грло – Една шолја „на гладно срце” и побрзо ќе оздравите

Помага за болно грло, кашлица, како и болки при голтањето за време на настинка или грип. Овој чај особено ќе ви помогне во текот на есента и зимата:

Состојки:

  • 16 гр мајчина душичка
  • 8 гр жалфија
  • 8 гр каранфилче
  • 1 лажичка лут црвен пипер
  • 2 лажички рендан ѓумбир
  • 1 лажица мед

Подготовка и употреба:

  1. Сите состојки (освен медот) се ставаат во 900 милилитри вода, се вари сè околу 20 минути, односно додека количината со варењето не се сведе на приближно 250 мл.
  2. Кога ќе се олади, се додава и медот и убаво се промешува.
  3. Се пие по 1 шолја наутро на празен желудник.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Чај за желудникот – нема да имате мака

Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови

Чај против слабокрвност

Домашни чајни кекси

Чај од шумска јагода

Чај од леска – малкумина знаат колку лекува