Меко, декоративно печиво со сирење (Видео)

Меко, декоративно печиво со сирење (Видео)

Преубаво, декоративно печиво кое се подготвува едноставно. Пробајте го што побргу!

Состојки:

 • 720-800 гр брашно + 150 гр за премесување
 • 40 гр квасец
 • 150 мл топло млеко
 • 200 мл топла вода
 • 150 гр кисела павлака
 • 2 лажички шеќер
 • 2 лажички сол
 • 150 гр растопен маргарин
 • 1 јајце

Состојки за фил:

 • 400 гр ситно сирење
 • сол
 • 1 јајце

Состојки за премачкување:

 • 1 јајце
 • 3 лажици млеко
 • сусам

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот