Не сте знаеле за оваа намена на компирот – Со оцет може да помогне вака

Не сте знаеле за оваа намена на компирот – Со оцет може да помогне вака

Малите трикови кои ни заштедуваат време, енергија, нерви и пари во кујната се секогаш добредојдени.

Колку долго да сме искусни во кујната, секогаш има нешто ново и корисно да научиме.

Ви нудиме совет што да направите ако на рацете ви остане боја од некое овошје или зеленчук или доколку сакате да отстраните некој непријатен мирис.

Сè што ви треба е парче компир. Земете еден компир и исечете го, земете едно мало излупено парче и тријте ги рацете, па нанесете и малку оцет.

Повторно тријте ги рацете, па исплакнете ги со вода.

Вака ќе ги снема и бојата и непријатните мириси.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Компир кој стана популарен

Трик за совршено печен компир

Плескавици од компир

Компир пита со праз

Повеќе од компир деликатес

Рецепт за најкремастото пире од компири

Кнедли од компири

singlepost_text