Мал и евтин трик кој ќе ви спаси голема мака – Ќе го снема лошиот мирис од микро печката

Мал и евтин трик кој ќе ви спаси голема мака – Ќе го снема лошиот мирис од микро печката

Има мал, корисен и евтин трик со кој ќе се спасите од лошите мириси во микро печката.

Сите знаеме дека ако подгреваме нешто со силен мирис во микровалната, тој се задржува, па потоа колку и да ја чистиме и проветруваме, може да мириса и со денови.

Сепак, има еден трик за чистење и впивање на мирисите, за кој ви се потребни само водс и лимонов сок.

Во шолја со вода ставете половина шолја лимонов сок.

Ставете ја шолјата во микро печката, вклучете ја на највисока температура и оставете ја да работи помеѓу 3-5 минути.

Кога ќе се исклучи, оставете ја шолјата внатре уште десетина минути за да впие.

НАПОМЕНА: Шолјата треба да биде од материјал кој може да се става во микро печка. Внимавајте шолјата да не се наполни до врвот со водата и лимоновиот сок за да не истече.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика

Полнети тиквички по најдобар рецепт

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко