За здраво срце, артерии и коски – Овој зеленчук е како „аптека“ со витамини

За здраво срце, артерии и коски – Овој зеленчук е како „аптека“ со витамини

Иако постојат уверувања дека не е на листата на намирниците кои треба да се јадат често, најновите истражувања докажуваат дека компирот и многу здрав и се препорачува да се јаде почесто, но секако во балансирани и умерени количини.

Тој спаѓа во групата зеленчуци со голема хранлива вредност, претставува извонреден извор на енергија и поволно влијае на здравјето на цело тело.

Содржи витамини Б6, Ц и Д, а тие се борат со грипот, настинките и помагаат во процесот на отстранување на токсините во телото. Исто така, овие витамини имаат важно влијание и во јакнењето на имунитетот.

Компирот содржи и калциум и магнезиум, па оттука помага во борбата со стресот. Придонесува за правилна работа на срцето, артериите, позитивно влијае на коските и нервниот систем.

Исто така, компирот брзо заситува, па затоа е сојузник во диетите.

Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на некоја од природните намирници.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Компир кој стана популарен

Трик за совршено печен компир

Плескавици од компир

Компир пита со праз

Повеќе од компир деликатес

Рецепт за најкремастото пире од компири

Кнедли од компири

singlepost_text