Зимско кафе какво што сигурно не сте пробале

Зимско кафе какво што сигурно не сте пробале

Ова кафе со вкус на тиква е напивка за врвно уживање…

Состојки:

 • 90 гр урми
 • 120 мл врела вода
 • 240 мл кокосово млеко
 • 2 лажици пире од тиква
 • 1/2 лажичка цимет
 • 1/4 лажичка каранфилче
 • прстофат сол
 • 1/2 вреќичка ванилин шеќер
 • кафе

Начин на подготовка:

 1. Згответе кафе и оставете го на страна. 
 2. Урмите и врелата вода ставете ги во блендер. Миксајте на најголема брзина додека смесата не се претвори во паста. 
 3. Додајте кокосово млеко, пире од тиква, зачини, сол и ванилин шеќер и продолжете со блендирање додека смесата не стане кремаста. Ставете во кафето и уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text