Нема да остане ни дамка на тавите – Трик кој чини помалку од пет денари

Нема да остане ни дамка на тавите – Трик кој чини помалку од пет денари

Сите кои сакаме да готвиме, добро знаеме колкав неред понекогаш се прави во кујната и колку тешко се чисти.

Сепак, ви нудиме евтин и корисен совет за тоа како да ги исчистите и најтврдокорните дамки во вашите тави и тоа само со малку сол.

Земете ја масната тава, на дното ставете и малку сол, поточно неколку лажици и со хартија силно истријте.

Потоа, внатрешноста премачкајте ја со малку масло за јадење, за да го добие стариот сјај.

На крајот измијте ја тавата со топла вода и детергент според стандардната процедура.

Нема да остане ниту една закоравена дамка.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Крпите се валкани и по перењето? – еве што да правите

Вака извадете ги дамките од крпите

Измешајте сода со една намирница за да сте здрави како дрен

Магдонос и сода бикарбона скапи препарати

Сода бикарбона – замена за осум скапи препарати

Мијте го лицето со сода

Измешајте сода бикарбона и мед

singlepost_text