Колач со чоколадо и лешници за денот на вљубените (Видео)

Колач со чоколадо и лешници за денот на вљубените (Видео)

Едноставен колач со многу богат вкус…

Состојки за црвен дел:

 • 2 јајца
 • 100 гр шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 1/2 кесичка прашок за печиво
 • 1/2 кесичка пудинг од лешници
 • боја (течна или во прав)
 • 200 гр брашно
 • 100 мл јогурт
 • 100 мл масло

Состојки за темен дел:

 • 200 гр путер
 • 100 гр чоколадо
 • 6 јајца
 • 80 гр сечкани лешници
 • 80 гр мелени лешници
 • 150 гр шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 1/2 кесичка пудинг од лешник
 • 1/2 кесичка прашок за печиво
 • 200 гр брашно

Состојки за глазура:

 • 100 гр чоколадо
 • 40 гр путер
 • 50 гр лешници

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text