Колач со кисело млеко – Брзо се прави, мек е како душа

Колач со кисело млеко – Брзо се прави, мек е како душа

Направете вкусен колач со какао и кисело млеко, за сите сетила и генерации.

Еве како:

Состојки:

 • 4 јајца
 • 1 шолја шеќер
 • 1/2 канче кисело млеко
 • 1 кесичка прашок за пециво
 • 1/2 шолја масло
 • 2,5 шолји брашно
 • 2 лажици какао

Начин на подготовка:

 1. Се матат јајцата со шеќерот и киселото млеко, па се става и прашокот за пециво и добро се меша.
 2. Се додаваат и масло и просеаното брашно во садот, па мешаме со рака.
 3. Кога смесата ќе биде готова ставаме дел во калап, па ставаме какао и мешаме, а потоа ја додаваме и преостанатата смеса.
 4. Се пече во загреана рерна на 180 степени околу 20-30 минути.

Уживајте во овој вкусен десерт 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

singlepost_text