Грав од блендер – Нов посен деликатес

Грав од блендер – Нов посен деликатес

Направете вкусен грав за ручек за посната трпеза.

Еве го рецептот:

Состојки:

 • 500 гр грав
 • 5 суви лути пиперки
 • 2 чешниња лук
 • масло
 • оцет
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Ставете го гравот навечер во студена вода да отстои за да може побрзо да се свари утредента.
 2. Сварете го гравот во вода, а во меѓувреме потопете ги сувите пиперки во топла вода.
 3. Оставете ги да отстојат околу 15 минути. Потоа исцедете ги и ситно исечкајте ги.
 4. Кога ќе се свари гравот на вообичаениот начин, исцедете го и ставете го во блендер.
 5. Додадете ги пиперчињата, исечканиот лук, сол, оцет, масло и добро соединете.

Добар апетит!

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Грав на косовски начин

Посно гравче со додаток

Чорба од грав

Запечен грав

Посна крем супа од грав

Грав по југословенски рецепт

Салата со грав

Салата со маслинки и кубети

singlepost_text