Направете колач со скромни состојки, а раскошен вкус – Лесен и брз рецепт

Направете колач со скромни состојки, а раскошен вкус – Лесен и брз рецепт

Направете вкусен и неодолив колач кој го нарекуваат учителски. Има раскошен и незаборавен вкус

Состојки:

 • 250 гр шеќер
 • 200 гр брашно
 • 200 гр маргарин
 • 1 јајце
 • 4 белки
 • 150 гр мелени ореви
 • рендана кора од лимон
 • 150 гр џем

Начин на подготовка:

 1. Во длабок сад се ставаат маргаринот, 100 грама шеќер и јајцето за да се изматат убаво, па се додаваат кората од лимон и брашното. Изматете со жица. Се става смесата во подмачкан плех и се пече во загреана рерна на 180 степени 15 минути.
 2. Се матат белките со останатиот шеќер, се додаваат и мелените ореви и се добива шлаг.
 3. Испечениот колач се премачкува со џемот, а врз него шлагот.
 4. Се враќа во рерна и се пече уште 15 минути.
 5. Одозгора се става уште еден тенок слој џем и колачот се сече на коцки, па се послужува.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Домашно тоблероне со кока-кола

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

„Катица“ торта

Баклава

Баклава со вишни

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

singlepost_text