Моќен сојузник во превенцијата од срцев и мозочен удар – Овошје кое може секаде да го купите

Моќен сојузник во превенцијата од срцев и мозочен удар – Овошје кое може секаде да го купите

Бананата ја има во изобилство и по достапни цени на пазарите и во маркетите. Корисна е и здрава, поради што се препорачува да се јадат банани секој ден.

Ова овошје е богато со калиум, па затоа претставува моќен сојузник во превенцијата од срцев и мозочен удар, стои во дел од научните истражувања.

Просечниот дневен внес на калиум треба да биде 3.500 милиграми за деца и 4.700 милиграми за возрасни.

Освен во бананата овој минерал го има и во спанаќот, во доматот и компирот.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Со кората од банана решете голем проблем

Домашен банана пудинг

Палачинки со јогурт и банана

Фрапе од банана и портокал

Бананата е помоќна и од енергетски напиток